KWW Leszka Kulińskiego

To już zrobiliśmy

INFRASTRUKTURA, ŚRODOWISKO
I TRANSPORT

  1. Konsekwentnie rozwijaliśmy sieć drogową na terenie całej Gminy Kobylnica. Wybudowaliśmy kilkadziesiąt kilometrów dróg, część z nich we współpracy z powiatem słupskim. Sukcesem zakończyliśmy, m.in. przebudowę drogi z Łosina przez Sierakowo, Kończewo, Kuleszewo w stronę Barcina, drogi do Komorczyna, przebudowę mostu w Lubuniu. Zmodernizowaliśmy, lub jesteśmy w trakcie przebudowy, wielu dróg gminnych. To m.in. ul. Wodna, Sportowa, Szczypińskiej oraz Młyńska w Kobylnicy, wiele dróg na osiedlu Kwiatowym w Kobylnicy i osiedlach w Bolesławicach i Łosinie. Przebudowaliśmy także drogi w wielu innych miejscowościach m.in. we Wrzącej, Runowie Sławieńskim, Sycewicach i Płaszewie.

  2. Stworzyliśmy dogodny dla mieszkańców system odbioru odpadów, w tym m.in. odpadów wielkogabarytowych, azbestowych czy zużytych opon. Usprawniliśmy system obsługi mieszkańców, stosując narzędzia informatyczne. Prowadziliśmy liczne działania proekologiczne, edukacyjne i ograniczające ilość odpadów, m.in. w celu zmniejszenia kosztów funkcjonowania systemu i utrzymania opłat mieszkańców za odpady na akceptowalnym poziomie.

  3. Rozbudowaliśmy siatkę połączeń i zwiększyliśmy liczbę kursów do poszczególnych miejscowości na całym terenie Gminy Kobylnica. Uczyniliśmy to poprzez finansowanie transportu zbiorowego i współpracę z firmami PKS Słupsk, MZK w Słupsku i Nord Express. W ostatnich latach wzrosła też jakość usług świadczonych przez przewoźników oraz stan taboru autobusowego.
  4. Każda nowa inwestycja drogowa była projektowana z myślą o budowie nowych chodników i ciągów pieszo-rowerowych. Efekt to kilometry tras rowerowych i nowych chodników.

  5. W 2021 roku przedstawiliśmy rządowi koncepcję budowy obwodnicy Kobylnicy od węzła Łosino wzdłuż rzeki Słupi do połączenia ze słupskim ringiem, która została zaakceptowana. Aktualnie wydawana jest decyzja środowiskowa, na podstawie której będzie realizowana ta inwestycja.

  6. W ramach porozumienia międzygminnego i przy udziale gminnych funduszy wybudowaliśmy w Słupsku nowe schronisko dla zwierząt, które prowadzi pełną obsługę zwierząt bezdomnych i porzuconych z naszej Gminy.

  7. W każdej miejscowości zamontowaliśmy lub zmodernizowaliśmy urządzenia zabawowe i rekreacyjne. Zadbaliśmy o rozwój i rozbudowę infrastruktury sportowej i rekreacyjnej takiej jak: hale i boiska, stanice rowerowe i przystanie kajakowe, z których mogą korzystać osoby niepełnosprawne.

  8. Tworzyliśmy warunki do rozwoju sieci internetowych poprzez wsparcie operatorów przy procedurach administracyjnych oraz poprzez budowanie kanałów technologicznych w pasach dróg gminnych. Rozbudowaliśmy dostęp do bezpłatnych połączeń internetowych w budynkach użyteczności publicznej.

  9. Razem z wybranym partnerem prywatnym zbudowaliśmy na terenie Gminy 900 nowych, zautomatyzowanych lamp drogowych w technologii „led”, które działają w systemie inteligentnego zarządzania energią. Dzięki temu ruch drogowy i pieszych stał się bezpieczny i komfortowy. Zbudowaliśmy też bezpieczne przejścia dla pieszych i zamontowaliśmy wyświetlacze prędkości.

  10. Dbaliśmy o bezpieczeństwo i prawidłową gospodarkę wodami stojącymi, płynącymi i podziemnymi. Zainicjowaliśmy wiele perspektywicznych zadań, związanych z gospodarowaniem wodami opadowymi.

  11. Prawie wszystkie budynki należące do Gminy Kobylnica, takie jak urzędy, obiekty kulturalne, obiekty szkolne, świetlice, remizy, komunalne budynki mieszkalne zostały poddane termomodernizacji, w wielu zastosowano oświetlenie w technologii „led”, wyposażono je w pompy ciepła lub inne ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania.

  12. Dzięki naszym staraniom Gmina Kobylnica jest postrzegana jako przykład do prowadzenia zrównoważonej polityki środowiskowej i energetycznej. Na terenie Gminy sprawnie funkcjonują oraz są w fazie projektowej elektrownie wiatrowe, budowane są farmy fotowoltaiczne. Gmina wspiera inicjatywy mieszkańców przy inwestycjach w odnawialne źródła energii, prowadzi punkt konsultacyjny w ramach programu „Czyste Powietrze”.

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

  1. Zadbaliśmy o wizerunek gminy otwartej na propozycje przedsiębiorców w zakresie lokalizacji nowych przedsięwzięć gospodarczych, jak również poszerzenie działalności już istniejących. Politykę „otwartych drzwi” połączyliśmy ze wsparciem merytorycznym w procedurach administracyjnych i nawiązywaniu kontaktów między poszczególnymi sektorami gospodarczymi.

  2. Systematycznie umożliwialiśmy konsultacje przedsiębiorcom w Urzędzie Gminy Kobylnica w ramach punktu usług doradczych dla biznesu oraz w zakresie możliwości pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania.

  3. Podejmowaliśmy decyzje w sprawie stawek podatków, związanych z działalnością gospodarczą w sposób przewidywalny, corocznie waloryzując je wyłącznie o wskaźnik inflacji.

  4. Gmina Kobylnica w każdym budżecie na dany rok zabezpieczała fundusze na rozbudowę infrastruktury technicznej do obsługi terenów inwestycyjnych. Prowadzimy jednocześnie kilka procedur planowania przestrzennego, docelowo umożliwiających sytuowanie nowych obiektów budowlanych. Odnotowaliśmy stały przyrost firm, działających na naszym terenie oraz dynamiczny wzrost liczby nowej zabudowy mieszkaniowej, a także liczby mieszkańców.

  5. Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu w drodze uchwały Rady Gminy ulg podatkowych dla przedsiębiorców, realizujących nowe inwestycje na terenie Gminy Kobylnica i tworzących nowe miejsca pracy.

BEZPIECZEŃSTWO, ZDROWIE
I POMOC SPOŁECZNA

  1. W Gminie Kobylnica beneficjatami programu Karty Seniora Gminy Kobylnica i Kobylnickiej Karty Dużej Rodziny jest już ponad 2 tys. osób. Corocznie dołączają kolejne osoby, co wskazuje na sukces naszego rozwiązania.

  2. Sprawiliśmy, że Gmina Kobylnica posiada 105 lokali mieszkalnych dla rodzin potrzebujących wsparcia mieszkaniowego, w tym 12 nowych wybudowanych w 2023 roku w Kobylnicy. Wspólnie z innymi gminami założyliśmy spółkę prawa handlowego, która ma wybudować począwszy od 2024 roku 92 lokale mieszkalne w Sycewicach.

  3. Zadbaliśmy o sprawne, wyszkolone i dobrze wyposażone jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Każda z nich dysponuje właściwym zapleczem oraz w pełni ukompletowaną i kompetentną obsadą. W tej kadencji Gmina Kobylnica nabyła aż trzy nowoczesne wozy bojowe, wiele sprzętu indywidualnego dla strażaków, urządzenia ratownictwa drogowego, medycznego i przeciwpowodziowego. Nasze drużyny pożarnicze zajmują czołowe miejsca w zawodach na szczeblu powiatu i województwa.

  4. Na terenie Gminy Kobylnicy działa dobrze zorganizowana i wszechstronna Straż Gminna. Na rzecz mieszkańców pracuje pięciu funkcjonariuszy, swoje zadania często realizują w ramach wspólnych patroli z Policją oraz Strażą Leśną. Mocną stroną ich służby jest metodyczne wykonywanie funkcji prewencyjnej i edukacyjnej.

  5. Gmina Kobylnica corocznie przeznacza na przeciwdziałanie uzależnieniom kilkaset tysięcy złotych, wiele z tych działań adresowanych jest do dzieci i młodzieży. Warsztaty zajęciowe, wyjazdy integracyjne i kolonijne, organizacja wydarzeń sportowych i kulturalnych to tylko kilka przykładów pomocy adresowanej do młodego pokolenia i mającej na celu wychowanie młodzieży bez używek.

  6. Wszystkie budynki, których techniczne możliwości na to pozwalają, zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i osób z dysfunkcjami. Każdy nowobudowany budynek użyteczności publicznej lub modernizowany spełnia wymagania tej grupy mieszkańców i klientów. Podjazdy, windy, toalety dla niepełnosprawnych, oznaczenia tyflograficzne, likwidacja barier architektonicznych wewnętrznych i zewnętrznych to standard naszego działania.

  7. Dzięki naszym decyzjom, każdego roku w Budżecie Gminy na współpracę z organizacjami pozarządowymi i wspólne inicjatywy z nimi do dyspozycji stawiamy około 700 tys. zł. Wiele wydarzeń sportowych, artystycznych, edukacyjnych, profilaktycznych to owoc tej współpracy i powód do satysfakcji mieszkańców.

  8. Każdy rodzic ma możliwość oddania do żłobka dziecka w wieku do lat 3. Na obszarze Gminy Kobylnica funkcjonują trzy niepubliczne jednostki, a nasze wsparcie przekazywane na ten cel to 300 zł miesięcznie do każdego dziecka.

  9. Pomimo narastającego w kraju problemu wykluczenia medycznego obszarów wiejskich w naszej Gminie ze świadczeń zdrowotnych nadal można skorzystać w czterech ośrodkach zdrowia. Gmina Kobylnica zapewnia kompleksowe zaplecze lokalowe dla praktyk lekarskich.

  10. Dbamy o pozytywną współpracę z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Słupsku, czego wynikiem jest niezakłócone działanie nocnej opieki chorych dla naszych mieszkańców w Ośrodku Zdrowia w Kobylnicy.

  11. Jesteśmy liderami w regionie w zakresie wdrażania gminnych programów zdrowotnych. Program in vitro, rehabilitacji leczniczej, szczepień populacji HPV, HCV, przeciw boreliozie, waliki z otyłością wśród dzieci to tylko kilka przykładów naszego zaangażowania w profilaktykę zdrowotną i akcje badań przesiewowych.

OŚWIATA

  1. Wywiązaliśmy się z obietnicy utrzymania sieci szkół w Gminie Kobylnica, co więcej poszerzyliśmy ofertę edukacyjną i rozbudowaliśmy bazę dydaktyczną.

  2. Na terenie Gminy funkcjonuje pięć niepublicznych przedszkoli, które oferują bardzo dobrą jakość usług opiekuńczych i wychowawczych. Bogata oferta i rozwój placówek to m.in. wynik współpracy i finasowania przez samorząd usług dla naszych najmłodszych mieszkańców.

  3. W tej kadencji pozyskaliśmy kilkadziesiąt milionów złotych dla oświaty. Pieniądze w połączeniu z funduszami z gminnego budżetu pozwoliły na modernizację wszystkich obiektów szkolnych oraz zakup wyposażenia i pomocy naukowych.

  4. We wszystkich szkołach na terenie Gminy Kobylnica realizowany jest program dożywiania dzieci i młodzieży. Zapewniamy ciepły posiłek każdemu potrzebującemu uczniowi.

  5. Zadbaliśmy, by szkoły nie zamykały swojej oferty edukacyjnej w granicach podstawy programowej. Finansujemy i organizujemy uczniom różnorodne zajęcia dodatkowe, językowe, warsztatowe, sportowe i artystyczne.

  6. W pełni wywiązujemy się z obowiązku dowozu i odwozu uczniów ze szkół. Siatka połączeń i kursów jest optymalizowana względem potrzeb szkoły i uczniów.

  7. Prowadzimy spójną i efektywną politykę stypendialną, dzięki której każdy uczeń może uzyskać wsparcie w rozwijaniu swojego talentu oraz zostać wyróżniony za swoje osiągnięcia.

  8. Naszym priorytetem jest, by każda szkoła posiadała funkcjonalne i kompletne wyposażenie. W tym celu zainwestowaliśmy w nowe pracownie, interaktywne tablice i sprzęt informatyczny, biblioteki i sprzęt sportowy, zadbaliśmy o otoczenie szkół i miejsca aktywności.

  9. Zbudowaliśmy nową halę sportową w Kwakowie. Nowoczesny, w pełni wyposażony obiekt z zapleczem towarzyszącym za ponad 10 mln zł już służy uczniom i nauczycielom, a po lekcjach również rodzicom. Za nami pierwszy etap rozbudowy szkoły w Kończewie w kierunku nowej hali sportowej, dodatkowo zmodernizowaliśmy hale przy szkołach w Sycewicach i Słonowicach, a w tym roku rozpoczynamy modernizację hali w Kobylnicy.

  10. Szkoły Gminy Kobylnica posiadają kompetentną kadrę nauczycielską, której dajemy możliwość rozwoju własnych umiejętności oraz dostarczamy bazę dydaktyczną wysokiej jakości. Szkoła ucząca się, to nasz kierunek i nasza szansa na powodzenie przyszłych pokoleń mieszkańców naszej Gminy.

  11. Nasze szkoły osiągają wyniki w nauczaniu na poziomie średniej województwa, a w niektórych przypadkach wyniki egzaminów są powyżej tych średnich. Wpieramy i pomagamy najzdolniejszym w osiąganiu bardzo dobry wyników w różnorodnych konkursach i olimpiadach szczebla powiatowego i wojewódzkiego.

KULTURA,
SPORT I REKREACJA

  1. W ciągu ostatnich pięciu lat Gminę Kobylnica odwiedziły setki artystów i wykonawców z czołówki polskiej sceny muzycznej, teatralnej i kabaretowej. Corocznie organizujemy dwudniowe „Dni Kobylnicy” z udziałem cenionych muzyków i aktorów oraz Święto Plonów i Festiwal Nowego Folkloru Miasto-Wieś”. Organizujemy też liczne wydarzenia artystyczne w Sali Teatralnej i koncerty w plenerze, a w 2022 roku zorganizowaliśmy uznany w kraju festiwal muzyki tanecznej „Disco Hit Festiwal” z okazji jubileuszu 30-lecia powstania tego nurtu muzycznego.

  2. Jesteśmy obecni i wspieramy każdą inicjatywę sołectw Gminy Kobylnica. Festyny, wydarzenia rekreacyjne i sportowe, bale seniora to tylko kilka przykładów dobrej współpracy gminy ze społecznością lokalną.

  3. Stworzyliśmy silne i świetnie zorganizowane instytucje kultury, które posiadają bogatą ofertę dla wszystkich grup mieszkańców. W większości miejscowości prężnie funkcjonują świetlice wiejskie i biblioteki, zadbaliśmy o komfort w obiektach i pełne wyposażenie.

  4. Większość projektów realizujemy z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych i Kół Gospodyń Wiejskich. Razem udało się nam wnieść powiew świeżości NGO i tradycji KGW w działania kulturalne Gminy. Razem zapewniamy wiele atrakcji i możliwości spotkań dla naszych mieszkańców.

  5. Budujemy i rozwijamy silne relacje partnerskie z naszymi społecznościami. Komunikacja, zrozumienie potrzeb i znalezienie rozwiązań dla wszystkich grup mieszkańców cementują więzi społeczne i sprawiają, że Gmina Kobylnica postrzegana jest jako ich miejsce, w którym warto mieszkać, zakładać rodziny i rozwijać swoje możliwości zawodowe.

  6. Na obszarze całej gminy utrzymujemy i rozwijamy ponad 100 obiektów sportowych i rekreacyjnych. Nasze drużyny oraz indywidualni sportowcy osiągają sukcesy lokalne, a część z nich medale mistrzostw krajowych i zawodów międzynarodowych. Wspieramy również inicjatywy mieszkańców i firm działających na terenie gminy z branży gym, fitness & health.

  7. Corocznie przeznaczamy w ramach programu współpracy z organizacjami pozarządowymi ponad 400 tys. zł na wsparcie finansowe dla Uczniowskich Klubów Sportowych i stowarzyszeń sportowych. Zapewniamy również wsparcie organizacyjne i infrastrukturalne dla ich aktywności.

  8. Udało się nam stworzyć markę gminy atrakcyjnej turystycznie, w której warto spędzić czas na rowerze, kajaku, pojeździć konno, zagrać w golfa czy tenisa – co generuje również miejsca pracy w firmach, prowadzących tego rodzaju działalność, natomiast dla rolnictwa daje możliwość organizacji dochodowej agroturystyki weekendowej.

  9. Rozpoczęliśmy pierwsze inwestycje przeznaczone dla młodzieży, powstał skatepark w Kwakowie, w planach są kolejne lokalizacje i przedsięwzięcia.

  10. Zadbaliśmy, by w każdej miejscowości pojawiły się miejsca integracji i aktywności społecznej. Zbudowaliśmy nowe oraz doposażyliśmy istniejące place zabaw z myślą o najmłodszych mieszkańcach Gminy, powstały miejsca rekreacji i spotkań takie jak wiaty, miejsca spacerowe i wypoczynku, a także strefy aktywności fizycznej w postaci siłowni zewnętrznych.

ZARZĄDZANIE

  1. Kierujemy się zasadą transparentności działań, jak również jawnym oraz przejrzystym sposobem prowadzenia spraw Gminy Kobylnica. Wszystkie dokumenty finansowe i strategiczne są publicznie udostępniane, a w kluczowych sprawach prowadzimy konsultacje z mieszkańcami. Każda sprawa jest dla nas ważna i równo traktujemy potrzeby mieszkańców. Informacje o naszych działaniach i ich motywach są prezentowane podczas spotkań i poprzez publikacje.

  2. Nasi mieszkańcy i inni klienci mogą korzystać z profesjonalnej, życzliwej i sprawnej kadry pracującej na rzecz samorządu. Żadna sprawa nie jest mniej istotna, każdy może liczyć na uwagę, zrozumienie i wsparcie.

  3. Prowadzimy stały oraz wielokanałowy dialog z mieszkańcami, pozwalając im czuć się częścią ważnego celu jakim jest budowanie pomyślności Gminy. Oddajemy w ich ręce instrumenty pobudzające aktywność, takie jak budżet obywatelski oraz fundusz sołecki. Partycypacja społeczna odbywa się poprzez liczne spotkania i bieżący kontakt z wybranymi w drodze wyborów przedstawicielami.

  4. Zadbaliśmy o podniesienie jakości obsługi mieszkańców. Do ich dyspozycji oddaliśmy funkcjonalne budynki użyteczności publicznej. W 2022 roku wybudowaliśmy nowy budynek Urzędu Gminy dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, który został wyposażony w nowoczesne technologie informatyczne. Wdrożyliśmy elektroniczne zarządzanie dokumentacją, praktycznie każda sprawa może być zgłoszona i załatwiona elektronicznie. Funkcjonuje u nas system e-doręczeń. Komunikujemy się z mieszkańcami przy użyciu m.in. aplikacji „BLISKO”, e-Obywatel oraz serwisu informacyjnego SMS. Jesteśmy obecni w mediach społecznościowych i aktywni w internecie. Skutecznie promujemy Gminę na zewnątrz, osiągamy wyróżnienia w konkursach, z uznaniem jesteśmy postrzegani przez inne samorządy.

Komitet wyborczy wyborców

Leszka Kulińskiego

© 2024 Created by AGM